assassins_cloak: (Default)
[personal profile] assassins_cloak
Зі щоденника Тараса Шевченка (1814–1861), українського поета, письменника, художника та діяча національного руху, який у січні 1858 р. перебував у Нижньому Новгороді:

Цілий день присвятив писанню листів. Обов’язок нудний, але неминучий. Написав півтузіня посланій, між іншим і авторові «Семейной Хроники», який передав мені через Михайла Семеновича примірник своєї чарівної «Хроники». Кулішеві з листом послав свої «Неофіти». Цікаво мені знати його думку про цей мій новий твір.

У восьмій годині ввечері вирядив свого господаря Овсянникова до Петербурґу і пішов на масковий баль до Варєнцова, директора театру, і там познайомився з лікарем Рейковським, ученою і дуже цікавою людиною.

(запис передатовано відповідно до григоріанського календаря)

(Тарас Шевченко, Твори, Т. IX, Журнал (Щоденні записки), переклад з російської Леоніда Білецького (Чікаґо: Видавництво Миколи Денисюка, 1960), с. 189)


Date: 2025-01-16 02:57 pm (UTC)
paserbyp: (Default)
From: [personal profile] paserbyp
У 1850 року Тарас Григорович Шевченко став мимовільним захисником вітчизни і як рядовий 1 Оренбурзький лінійний батальйон був відправлений на далеку, непривітну околицю Росії — форт Олександрівський; зміцнення, засноване в 1846 на Мангишлакском півострові (східний берег Каспійського моря). Цей знедолений край уявляє піщано-кам'янисту, безводну пустелю. Неважко собі уявити, як жилося тут Шевченко після квітучого рідного краю.

У 1857 році був високий наказ про звільнення Шевченки з військової служби. Але тут стався епізод, який мав для нещасного поета сумних і фатальних наслідків лише завдяки нижегородському губернатору Муравйову. Справа в тому, що в початковому повідомленні про звільнення за високим наказом Шевченки, отриманому в Олександрівському форті, нічого не говорилося про те, де саме останній має право жити і в які міста заборонено йому в'їзд; так само, через якесь фатальне непорозуміння, в цьому повідомленні нічого не говорилося про те, що Шевченко повинен з'явитися передусім до батальйонного штабу в Уральську, щоб виконати деякі формальності. Користуючись таким станом справ, Шевченко заявив коменданту, що він, Шевченко, хоче вирушити до Петербурга; бажання його було здійснено. Отримавши квиток, Тарас Григорович попрямував Каспійським морем в Астрахань, звідки на пароплаві «Пожарський» продовжував шлях до Нижнього Новгорода, куди прибув 20 вересня 1857 року. Тим часом після від'їзду Шевченки з місця заслання там отримали наступний наказ:
«За найвищим наказом, повідомленим у приписі його сіятельства пана генерал-ад'ютанта графа Перовського, від 28 травня цього року за № 543, пану начальнику 23-ї піхотної дивізії, а мені (майору Ускову, як найближчому начальству Шевченки) оголошеному 23 , рядового, колишнього художника, Тараса Шевченка звільнено від служби із забороною в'їзду в обидві столиці та проживання в них, для того, щоб він мав проживання, аж до остаточного звільнення його на батьківщину, в м. Оренбурзі...»

Зрозумівши помилку, влада розіслала по всіх напрямках екстренні папери, а насамперед по дорозі, якою їхав Шевченко, — в Астрахань, Нижній і т. д. Нижегородська адміністрація отримала цей папір якраз у той час, як приїхав туди Шевченко. Ймовірно, це сталося на щастя останнього; Не трапись так, довелося б нещасному поету здійснити далекий шлях назад до Уральська та Оренбурга, де він мав залишатися невизначений час.

На «екстренний папір» нижегородський поліцмейстер Лаппо-Старженецький відповідав:
«Внаслідок відношення вашого високоблагороддя від 29 серпня цього року за № 1674, маю честь при цьому перепровадити виданий вами (поліцмейстер звертався до майора Ускова) квиток за № 1403, відібраний від служивого у зміцненні рядового з колишніх художників Тараса Шевченки, і повідомити прибув до Нижнього Новгорода 20 вересня в засмученому стані здоров'я, який був оглянутий разом із міським лікарем, і після огляду він виявився не може йти у зворотний шлях до досконалого одужання. Акт медичного свідчення мною представлений м. нижегородському військовому губернатору».

Один із віршів, написаних Шевченком у Нижньому Новгороді, випадково зберігся і до теперішнього часу; я впевнений, що воно не з'являлося у пресі.

«Нащо мені чорні брови,
Нащо карі очі,
Нащо літа молодії,
Веселіє дівочі?
Літа ж мої молодії
Марно пропадаютъ,
Очі в’януть, чорні брови
От вітри линяють.
Сірдце в’яне, нудитъ світом
Мов пташка в неволі, —
Нащо ж мені краса моя,
Коди нема долі?
Тяжко мені, сиротині,
На сім світі жити,
Свої люди, як чужії,
Ні з ким говорити...
Нема кому розпитати,
Чого плачуть очі;
Нема кому розказати,
Чого сірдце хоче.
Плач же, сірдце, плачте, очі,
Пока не заснули,
Галостайте, жалобнійте,
Щоб вітри подули,
Щоб понесли буйнесенькі
За синіє море
Черноглазу, врочливому
На лютоє горе».

Edited Date: 2025-01-16 03:10 pm (UTC)

Profile

assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці

July 2025

S M T W T F S
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 141516171819
20212223242526
2728293031  

Most Popular Tags

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 15th, 2025 05:11 am
Powered by Dreamwidth Studios