![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Зі щоденника Миколи Василенка (1924–2018), українського поета і письменника, у 1972 р. – мешканця Херсона, інженера з охорони праці та техніки безпеки Херсонського виноробного заводу:
Приїхала мама. Привезла загорянівські новини. Діда Євгена і бабу Мотрю паралізувало. Кажуть, що їм підсипала якусь отруту сусідка, бо вони дуже надокучали галасом. Отруїлося блекотою троє дітей. Оскільки в селі немає ні лікаря, ні фельдшера, їх везли за 40 кілометрів у білозерську лікарню. У дорозі двоє дітей померло. Від великої спеки і бездощів'я горить суданка, пасти корів ніде. «А наш город ловкий, батько поливає».
Ходив у тресті до Готліба. Він сидить у кабінеті начальника кадрів Свєтлова. При мені до нього звернувся молодий чоловік із супутницею. Вони приїхали з Росії. Чоловік недавно вийшов із в’язниці, супутниця вагітна, живуть разом, але не одружені. Свєтлов почав обдзвонювати радгоспи, але ті не хотіли приймати на роботу заїзджих та ще й зеків. Свєтлов кинув телефонну рурку, спересердя сказав: «Не люблю этих толстолобых хохлов!.. Я ему по-русски, а он мне “не візьму, не треба!”. Ненавижу хохляцкий язык. Давно пора говорить всем по-русски. Это все наш либерализм...» [«Не люблю цих товсточолих хохлів!.. Я йому російською, а він мені “не візьму, не треба!”. Ненавиджу хохляцьку мову. Давно пора говорити всім російською. Це все наш лібералізм...»]. Він схопив аркуш паперу й щось швидко написав, подав чоловікові. «Езжайте с этой бумажкой в совхоз “Красный маяк” и пусть директор попробует вас не устроить!..» [«Їдьте з цим папірчиком у радгосп “Червоний маяк” і хай директор спробує вас не влаштувати!..»].
Свєтлов, кажуть, колишній працівник МГБ. Йому тепер під 70 років, але він не хоче залишати посаду «кадровика». Років 10 тому приїхав із Росії, перетягнув до Херсона усю свою (близьку й далеку) рідню, улаштував їх на роботу, забезпечив комунальним житлом, – у верхах має «волохату руку».
«Діла добрих оновляться, діла злих загинуть». Тарас Шевченко.
(Микола Василенко, Курай для пожежі, Т. 1, Щоденникові записи 1970–1985 рр. (Київ; Херсон: Просвіта, 2007); http://prosvita-ks.co.ua/books/vasilenko/kuraj/kuraj1972-73.htm)
(Микола Василенко, Курай для пожежі, Т. 1, Щоденникові записи 1970–1985 рр. (Київ; Херсон: Просвіта, 2007); http://prosvita-ks.co.ua/books/vasilenko/kuraj/kuraj1972-73.htm)
