Date: 2025-04-16 03:50 pm (UTC)
paserbyp: (0)
From: [personal profile] paserbyp
Про Голодомор 1932–1933 років в Україні публікацій уже не бракує але авторами цих щоденників були звичайні люди: селянин, учителька, студент, партієць… Свої нотатки вони робили не сподіваючись, що ті колись будуть опубліковані, що їх прочитають тисячі й тисячі людей. Вони не ставили перед собою цілі написати історії Голодомору, а лише фіксували побачене, почуте, прожите та пережите.

Парадоксально, але ті записи вціліли донині завдяки радянським спецслужбам. Для чекістів вони були "вєщдоками" – речовими доказами, промовистими свідченнями "контрреволюційної діяльності" авторів. У конвертах при їхніх кримінальних справах і збереглися ці сім історій людей, записаних в режимі реального часу на тлі апокаліпсису – Голодомору, з усіма його "декораціями"-жахіттями. Герої в ті роки катастрофи проживають свої особисті історії – із найнесподіванішими сюжетними лініями й поворотами. І то такими, що не спали б на думку й найгеніальнішому драматургові.

На сторінках цих щоденників, попри пекельно-смертельне лихоліття, коли їх писано, людське життя триває у всій повноті: з радістю від народження дітей і болем від утрати рідних, з коханням та інтригами, з прикладами небаченої жертовності та відразливої ницості. Тут багато безцінних свідчень "із перших уст" про стратегії виживання людей у ті страшні часи. У спустошених голодом українських селах, містечках і містах.

З щоденника Нестора Білоуса від 17 квітня 1933 р.: "Сьогодні поховати 11 душ мертвих від голоду."

Оповідь про Голодомор більшість авторів розпочинають із 1929 року, коли більшовицька влада взялася за суцільну колективізацію селянських господарств і примусові хлібозаготівлі – фактично пограбування українського селянства. Відтоді щораз дужче затягує зашморг на його шиї, що врешті-решт призводить до масштабного голоду.

Першим із авторів щоденників запис про примусові хлібозаготівлі зробив селянин Нестор Білоус 1 червня 1929 року: «Началась хлебо-заготовка в порядке разверстки, на 150 дворов более зажиточных наложено 6500 пуд. Если хлеба не оказывалось, то брали скот и сало и все, что попадало под руки…».
А далі ледь не щодня Білоус фіксує в рідному селі Леб’яжому на Харківщині факти примусових хлібозаготівель, свавілля влади, конфіскації майна, спротиву населення, розпродажів на «червоних базарах» тощо. Приміром, 7 червня 1929-го: «Была продажа скота в сельхозе, конфискованного за хлебо-заготовку»; 12 червня: «И ещё наложено на 30 человек добавка хлебо-заготовки 600 пудов. Забирают скот и сельхоз. инвентарь»; 23 червня: «Прошел днем небольшой дождь, вечером сгорела хата Филипа Мачулы, из разговоров, будто подпалено за хлебо-разверстку, как активиста».

Для «викачки» хліба з селянських комор влада запроваджує понад десяток різноманітних податків, зборів, позик, самообкладань. Нестор Білоус, який спочатку слухняно їх усі виконував, 6 жовтня 1929 року з розпачем констатує: «Хлебо-заготовку каждый день и красные обозы организуют, и так ходют по дворах – давай выполняй, положение крестьян очень тяжелое. 1е) хлебо-заг[отовка], 2) налог, 3) страховка, 4) самообложение, 5) заем индустриализации, 6) добавление пая – до 25 рублей, 7) за землеустройство и все это должен до 1/I-30 расплотится, так что хватит ли терпения у крестьян, и все даешь, не разговаривай, а если кто, что сказал, то сичас же считают контр-революционером».

Паралельно з хлібозаготівлями відбувається масова колективізація селянських господарств. «Правительство делает нажим на крестьянство, чтобы перешло все крестьянство в колективы – созы, гуртки и тому подобные, – пише Білоус 16 липня 1929 року. – А мое мнение, что с этой политики нечево не выйдет, а если бы дали крестьянину землю на отруб, без права продажи, то он бы поднял урожайность – 100 пуд. из десятины в среднем и был бы крестьянин богатый и в Государство было бы, что давать, а бедноту всю организовать в колективы»
This account has disabled anonymous posting.
(will be screened if not on Access List)
(will be screened if not on Access List)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці

July 2025

S M T W T F S
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 212223242526
2728293031  

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 21st, 2025 07:07 pm
Powered by Dreamwidth Studios