Date: 2025-03-30 02:48 pm (UTC)
paserbyp: (Default)
From: [personal profile] paserbyp
Війна для нас скінчилася раптово. Ми вийшли з блокади, я з когось допит знімала, і тут стали чути залпи. Ця людина прислухалася і каже: "Це ж наша "катюша"!" Так воно й виявилось. Скоро ми рушили всі, хто залишився живим, маршем до Мінська. Прийшли до Лошиці пішки (а це кілометрів 25), готувалися там до параду.

Нормальні німці

Нормальні німці? Так, такі були. Я навіть написала в передачу "Жди меня", може, відгукнуться, якщо живі. Моя мама у війну працювала медсестрою у лікарні, і не вистачало медикаментів, один хлопець буквально на моїх руках помер. Я якось вийшла надвір, там стояв німецький фургон, заговорила з німцями. Вони здивувалися, що я знаю німецьку, і сказали, що хотіли б більше дізнатися про нашу країну. Я показала, де живу, і один мені зізнався: ви нас не бійтеся, ми не хочемо воювати і вбивати. Вони прийшли раз, потім другий. Я багато розповідала про нашу країну, вони про себе. Вдруге я помітила, що до приміщення, де ми розмовляли, заглядав ще один німець, лікар, - приходив позичити таз. Як потім виявилося, він доповів начальству, що молода вчителька веде пропаганду, мені загрожував розстріл. Тоді я і наважилася, попросила у молодшого зі знайомих німців ліків, пояснила, для чого. Він сказав: багато не можу одразу, потім дав і бинти, і знеболювальні, і камфору, і снодійне.

Може він і вижив, той німецький хлопець? Його звали Карл Гейнц Даніельсмейєр.

Був і інший нормальний німець, комуніст Еріх. Зазвичай малі дітлахи в Острошицькому Городку, коли німці їли, підходили до них – іноді щось із "панського столу" перепадало. Син мій, Варлен, якось підійшов з баночкою, а повернувся - у ньому трохи супу, і молоді німці повісили йому єврейську зірку паперову з написом "Юде". Я злякалася: будь-який поліцай-дурень міг сина пристрелити тепер. Пішла їх соромити: що ви знущаєтесь з маленької беззахисної дитини? Німці тільки сміялися, а один, старший, потім пішов за мною, сказав: що з них візьмеш, вони молоді та дурні. До речі, аргумент у суперечці: чи знав вермахт про звірства на Сході чи у всьому винен СС? Знали, звісно, ​​всі солдати, хто був у Білорусії. Чи не сліпі. Потім Еріх ще приходив, поки вони стояли в селі, приносив їжу. Коли з'явилася довіра між нами, він казав, що при нагоді відразу ж перейде на радянську сторону.

Варлен - до армії Леніна

З першим чоловіком Леонідом Бечиком мене розвела війна... Син Варлен народився у червні 1939-го. Ім'я сина - Варлен - означає "В Армію Леніна". Чоловік пропонував і Владленом назвати - але я говорю: а раптом він виросте і не буде такому високому імені відповідати? Син зростав дуже лагідним. Під час війни він залишався у Віри Фоминична Перфельєва (в Острошицькому Містечку), яку дуже любив. Пам'ятаю, як після війни вже, року в 45 - 46-му, Віра ласкаво називала його "Орля моє", а він - "Тітонька моя", і раптом чую: "Портретик Леніна ви мій" ... Потім "Морковочка ви моя" - в сенсі солодка, адже цукерок він тоді не знав. Йому було 2 роки, коли розпочалася війна. Він пам'ятав голод і холод з війни і як з другом намагалися їсти розсаду помідорів (знали, що помідори їдять, а самих помідорів не бачили).

Нагороди

Серед моїх бойових нагород - орден Вітчизняної війни І ступеня, медалі "Партизану Вітчизняної війни" І ступеня, медалі "За відвагу", "За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 рр.", "За доблесну працю у Великій Вітчизняній194 Остання – за те, що після звільнення Білорусії навчала дітей. За рік наші переростки засвоїли програму трьох класів.

Мені нема чим особливо пишатися: стільки людей загинуло, а я залишилася жива... Ми всі рвалися до боротьби, і дуже шкода, що не вистачало досвіду, обережності. Але скільки добра від людей, від селян, я під час війни бачила! З того часу і почуваюся частиною свого народу. Може, це й дає мені сили жити. Погане, наносне є всюди - але хіба це головне?

Жити мені цікаво

Якими б не були наші роки - треба жити в ногу з часом, а це означає: людина повинна змінюватися, поки вона жива. І погляди мають змінюватись в залежності від умов життя. Це не означає, що слід виправдовувати, наприклад, підлість чи зраду. Це означає, що потрібно ставати з роками мудрішими, добрішими, терпимішими.
This account has disabled anonymous posting.
(will be screened if not on Access List)
(will be screened if not on Access List)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці

May 2025

S M T W T F S
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 293031

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 29th, 2025 02:36 pm
Powered by Dreamwidth Studios