assassins_cloak: (Default)
[personal profile] assassins_cloak
Зі щоденника Михайла Бережкова (1850–1932), російського та українського історика, краєзнавця, у 1892 р. – професора Ніжинського історико-філологічного інституту:

«Сьогодні нічого не трапилося», але я запишу одну думку, яка спала мені під враженням старих листів до мене друзів і недругів: «Я мав би сильно лаяти себе перед іншими за свої думки і вчинки; та я і схильний дуже лаятися; але я все ж не лаятимусь – задля пристойності». Пристойність – видатна річ, якщо розуміти її не в сенсі зовнішньої вивіски, а в сенсі віри в себе і людей. Пристойність – це те саме, що шляхетність і витонченість, а вони не допускають сваріння ні себе, ні інших.

Пристойне, витончене, шляхетне – саме прикрашають внутрішньо людину. Моральність ще більше прикрашає серце; але моральність занадто глибока й висока, занадто серйозна справа; для житейських суспільних відносин, де не можна постійно виставляти високий ідеал моральності, або бути її проповідником, і – так би мовити – «перед усіма молитися», – для житейських, кажу, відносин ближче і частіше потрібна шляхетність, пристойність, витонченість, гідність.

Моральну красу не кожен помітить і зрозуміє: вона може видатися надто скромною, простою, навіть юродивою (я говорю про людей грубих серцем, які саме дивляться на сердечну простоту, як на юродство); а зовнішню красу (тобто більше зовнішню порівняно з моральною), які суть: витонченість, шляхетність і пристойність, люди помічають і цінують скоріше, саме тому, що цього роду краса видніша, наочніша.

Витончене – рідня моральному й розумному. Навіть моральність не може іноді обійтися без витонченого. Я багато разів підносився духом, завдяки витонченому, яке частково є в мене. У складні моменти життя – після релігії, після морального осягнення своєї недосконалості, мене раптом виручало почуття витонченого і шляхетного, відчуття пристойності перед собою і перед людьми. Витончене і шляхетне навіть входить частково до релігії: адже релігія не тільки говорить про гріховність людини, але й про її шляхетність, про гідність душі людської, яку врятував сам Христос, що прийняв на себе подобу людську. Отже людина з точки зору релігійної – високошляхетна, високодостойна істота.

Ось у якому сенсі я розумію «пристойність»! І ось чому я не хочу і не буду лаяти себе і лаятися перед іншими. Буду каятися перед Богом за мої гріхи, котрих у мене дуже й дуже багато; але перед людьми каятися, далебі, не варто: дуже небагато людей зрозуміють тебе правильно! Та й не пристойно, знову таки скажу, лаятися перед людьми, не напутливо, не корисно.

Dixi! Здається, я сказав ясно свою думку і пристойно: пристойність є те, що змушує нас краще думати про себе і про інших.

(запис передатовано відповідно до григоріанського календаря)

(Щоденник професора Михайла Бережкова. Інститутський період (1882–1904), за редакцією Олександра Кривобока (Ніжин: Ніжинський державний університет ім. М. Гоголя, 2019), с. 70–71. Переклад з російської)

Ілюстрація: будівля Ніжинського історико-філологічного інституту князя Безбородька на зламі XIX–XX століть.


This account has disabled anonymous posting.
(will be screened if not on Access List)
(will be screened if not on Access List)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці

July 2025

S M T W T F S
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 14th, 2025 05:10 am
Powered by Dreamwidth Studios