assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2024-11-16 09:58 am

Епізод 321: Марія Струтинська, 16 листопада 1941 року

Зі щоденника Марії Струтинської (1897–1984), української письменниці та журналістки, у 1941 р. – мешканки Львова:

Від десяти днів у мене – мама! Знову маю, вперше від початку війни, дім, захист, вигоду. І хоч над нами стоїть ще легким туманом сум – мама дуже оплакує татка – то життя знову стало можливим.

Сьогодні була на похоронах д-ра Костя Левицького. Служба Божа в церкві Св. Юра – Клементій Шептицький такий стилево-візантійський в жалобних ризах, ректор Сліпий (він потайки висвячений єпископом 1939) у митрі і всьому блиску на проповідальниці. Дуже гарний, дискретний хор.

Церква була перерізана впоперек, згори вниз, велитенською чорною оксамитною завісою, з великим, фіолетним хрестом посередині – по боках жовтоблакитні прапори. На самій горі, як золота спряжка – тризуб.

Лавки заповнені нашими нотаблями – вся еліта Західних Земель, так багато ще їх! Там відчула, що наше життя йде все ж самостійно попри те, німецьке, і хоч ми не знаємо, що може прийти завтра – у нас своя власна сила, що її не можна знищити з-зовні.

Виходу похоронів не бачила, мусіла побігти погрітися. Потім перестріла довжелезний похід на площі Міцкевича. І, хоч оркестри – їх було більше – дещо й фальшували, враження було гідне, величне.

Німці дійшли до Криму, але вгорі – спинилися під Москвою, під Ленінградом. На Заході – нальоти на німецькі міста, сотні літаків зразу.

У нас – великі дискусії. Одні, як Дзісь, твердять, що німці знищать большевиків, інші в це не вірять. Дехто каже, що навіть у самій Німеччині старше покоління ставиться до цього скептично. Але, ніхто не вірить, щоб Німеччина перемогла аліянтів. Буде так, пророкують, що і Німеччина й Англія будуть украй знищені війною, помиряться, а тоді німці мусітимуть рахуватися з народами, що окупували. А на Україні німці загубляться, не зможуть її опанувати...

Тимчасом – поводяться там ще гірше, як тут.

(Марія Струтинська (В. Марська), Далеке зблизька (Вінніпеґ: Видавнича спілка «Тризуб», 1975), с. 155–156)




Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened)
(will be screened)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting