assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2024-12-27 11:29 am
Entry tags:

Епізод 362: Семен Ляшенко, 27 грудня 1977 року

Зі щоденника Семена Ляшенка (бл. 1905 – після 1982), уродженця сучасної Запорізької області, у 1977 р. – мешканця Ноттінґема:

Сьогодні у 7-й год. вечера робив прогулянку центром Нотінгаму. Людей дуже мало. Це тому, що час латинських різдвяних свят. Бачу біля великої крамниці Дебінгам (жидівська) п’ятеро людей стоять біля дверей у черзі. Це значить завтра 28 грудня ця крамниця буде продавати деякі речи по зниженим цінам. Тут коротко подам, як комерсанти організовують самі великі черги: Ціни відомі скажемо 200–300 фунтів за якусь річ. Таких речей вони виберуть кожну окремо 5–6 та поставлять на вікні як вітрину з ціною 50–60 фунтів. Поза цими речами других є ще багато, але там уже ціна знижується часом половину. Таким родом люди приходять завчасно, а ось може випаде для мене «щасливка».

Це так буває не в одній крамниці. Ця крамниця відчинеться 28 грудня у 9-й год. ранку. Але там уже буде черга якихсь 200 людей. Але це треба пробути цілу ніч у черзі. Коли я подивився, то побачив: Три особи сиділи на своїх власних легеньких кріслах, які вони принесли з дому, щоб не стояти цілу ніч на ногах. Вони правда є такі, що міняються. Дві сестри. Одна стоїть до 2-ї год. ранку, а потім приходе їй на зміну друга сестра, або скажемо, чоловік і жінка. Звечера стоїть чоловік, а в 2-й год. ранку приходе його підміне дружина, а чоловік іде до дому, а тоді вже в указану пору йде на працю (якщо він працює).

Бачу дві індійки, та одна білокура жінка. Індійки сиділи вже на принесених ними легеньких кріслах.

Подивився я на цих «бідних» та подумав: «Нема кому вас погнати звідсіля, щоб ви ні самі не мучилися, ні других заводили в цей блуд». Щоб дійсно це була така крайність, ну то вже було б простимо, а то щодня в кожній крамниці хоч ти возом купляй, тобі ніхто нічого не скаже, а навпаки, таких відвідувачив будуть в крамниці вітати.

Коли я прийшов до дому та сказав моїй Дружині про це, то оказалось, що Дружина будучи дома, більше бачила за мене. Бо в новостях вечирніх показували по телевізії, що саме там в Лондоні були вже великі черги, які чекали на завтрашній день 28 грудня.

Тоді я сказав для Дружини так: «Це є дуже й дуже корисна пропаганда для Сов. Союза, що англійці висвітлюють великі черги, а чому це такі великі черги, совіти цього не скажуть своєму населенню. Скажуть, що в Англії всього не хватає для населення. Як їжі, також і одягу».

Я тільки скажу, що міжду капиталістичними «акулами» та Сов. Союзом є така, і то велика ріжниця. В Совітів там все «давали». І оте «давали» привезли його й за кордон. В Совітів як хтось щось купив і несе це що люди бачать, то ніхто не питав, що де ви бабо, тітко чи ще якось там називали, купили? Ні. Тільки питають, а де давали штани, кухвайку, цеберки і т. п. Ніхто не питає, що де продавали, а тільки «давали».

Тут в Англії навпаки. Нікому нічого ці капиталісти не дають, а тільки продають. Сміються з того, що там в совітів «давали». Сміються й тепер тут з того «давали».

(Семен Ляшенко, Щоденник 1977–1979 (Нотінгам: Видано автором, 1979), с. 204)

Ілюстрація: ноттінґемський універмаг «Jessop & Son» переїжджає до щойно відкритого торговельного центру, листопад 1972 р.



Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened)
(will be screened)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting