assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2024-11-04 10:37 am
Entry tags:

Епізод 309: Василь Горбачук, 4 листопада 1969 року

Зі щоденника Василя Горбачука (1929–2013), українського мовознавця, у 1969 р. – доцента кафедри української мови Кіровоградського педагогічного інституту:

1. Дешевий авторитет. Кажуть, Венгеров, коли працював у Вінниці, мав неабиякий авторитет серед студентів. На його лекції йшли студенти з інших відділів. Коли ж почали його «бити», то серед обвинувачень фігурувало й таке: «створив собі дешевий авторитет у студентів» (здається, слова ректора Ткаченка).

2. Портрет. Ф. З. Яловий створює враження людини позитивної – «обладатєль» рис, надто корисних зараз. Добродушний і «представітєльний» на вигляд, у міру серйозний і глибокодумний, жартівник у компанії (може випити, заспівати, розповісти анекдот). Кожен рік на вступних екзаменах у нього цілі списки абітурієнтів, яких потрібно «протягнути». Каже, що це «ректорові» і «протягає» всіх, кого йому треба, на різні факультети й відділи, бо він член приймальної комісії, навіть відповідальний секретар. Я поставив одній цього року «4». Він страшенно обурився. – «Відповідала на “2”», – кажу. – «Чи хто буде міряти, як вона відповідала? Яка різниця – “4” чи “5”?» – «От чудак, їй-богу! За неї з обкому просили. Візьми й переправ». Так змусив мене переписати відомість (я вирішив не опиратись, враховуючи загрозливу ситуацію, в якій перебуваю).

Усе це дає йому можливість заводити потрібні знайомства, мати скрізь блат. І дійсно: коли треба автобус для екскурсії – є, зал для вечірки – є, машина для виїзду кафедри – є. Усе це для спільних благ. А скільки він має особистих!

У нього виробилось чинопочитаніє. Він розіб’ється в блин, а зробить те потрібне, що від нього вимагається. Тут промовиста така деталь: професор В. С. Ващенко надіслав йому книгу (рукопис) на рецензію. Він, як декан, всучив цю книгу мені: «Треба якомога швидше написати позитивну рецензію. Розумієш, це честь для нашого інституту, що він до нас звернувся».

Цікаво, своїх дітей Яловий послав у російську школу. Чую, інколи говорить з ними по телефону – по-російськи (дівчина, здається, 10 клас кінчає). Дивно, батько – викладач української мови, а говорить з дітьми по-російськи.

Заходжу в деканат. Розмовляє зі мною по-українськи, тут же звертається до Осмоловського, свого підлеглого, говорить по-російськи. Так і зі студентами.

Недавно відбулись профзбори нашого факультету. Виступав по-російськи, хоч і говорив цією мовою погано.

Фактично в цьому плані така й Добржанська, правда, вона без «зв’язків», але абсолютна готовність виконувати будь-які забаганки начальства забезпечує їй постійний пост голови МК.

Як рельєфно на цьому фоні виділяється будь-яка постать, що має якесь національне почуття! Досить просто розмовляти по-українськи і послати дітей в українську школу.

Чи й тут оті знамениті флюїди?!

3. Директор школи № 3 П. Ф. Яндович виступала з доповіддю «Виростимо країні й світу вірних ленінців» на обласних педагогічних читаннях 30 жовтня 1969 року (рос. мовою). У її школі зробили музей Леніна у двох великих кімнатах. 60 учнів-екскурсоводів, рада музею. Усі вивчають спадщину Леніна.

До речі, про цю школу недавно чув відзиви: учні не мають абсолютно ніякої підготовки з математики.

Результат цього ідейного виховання: послали групу студентів на практику, у тому числі колишніх випускників цієї школи. Найбільш неграмотні студенти – випускники цієї школи.

(Василь Горбачук, У вирі подій, думок і тривог. Фрагменти пережитого-передуманого (1966–1973 роки) (Слов’янськ: Видавництво Б. І. Маторіна, 2017), с. 152–153)

Ілюстрація: кафедра української мови Кіровоградського педагогічного інституту, 1972 р. Василь Горбачук – другий ліворуч у другому ряді.



Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened)
(will be screened)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting