assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2025-07-02 10:39 am
Entry tags:

Епізод 549: Невідомий мешканець Одеси, 2 липня 1928 року

Зі щоденника невідомого мешканця Одеси, ймовірно, молодого чоловіка єврейського походження:

Нещодавно розмовляв з двома дівчатами Лі. і Кл.; обидві сироти, у них батьків убили під час погромів, у першої – в Херсоні, у другої – в Городищі. Вони розповідали мені, як це сталось, і як вони врятувалися. Жахливі історії. Обидві вони з сучасних дівчат. Кл. працює на цукр. заводі й отримує 35 р. на місяць. Робота на заводі сезонна, 7–8 м. на рік, 1 м. дають відпустку і доводиться місяці 3 бути безробітною, отримуючи допомогу в 50% зарплатні, але декотрі знаходять собі роботу. Влітку зав[од] працює цілодобово, у три зміни. Вони дуже багато говорили щодо куріння і пиття.

Характерно, що вони виступають проти куріння жінок, вважають, що мужикам теж не слід курити. Незадоволені питущими. Свій вільний час проводять у клубі, рідко гуляють. Одна в комсомолі. І там є відкриті антисеміти. У них є знайомі росіяни. З однією росіянкою навіть у добрих стосунках, за їхніми словами вони до неї ставляться добре, а від неї інколи помітиш дещо вороже ставлення, хоча приводів вони не дають. Говорили про те, що вони взагалі за Рад. владу, але євреям особливо треба триматися Рад. влади і пригадували погроми.

Мені довелося днями провести ніч на вільному повітрі. Я до 2 г. гуляв у саді, насиченому повіями і всюди ними і взагалі «гулящою» чоловічою молоддю. Міліціонер, який проходив, не чіпав нікого, тільки пару повій він перепитав – «кольору глини», і будив усіх сплячих на лавках.

Сплячих теж доволі багато. Під ранок я проходив тим же садом, була вже година 5, в полі світло (світає о 3½ г.), і я побачив цікаву картину, склавши майже правильний квадрат у 3–4 аршини стороною, лежала група безпритульних, переплівши ногами, руками і т. д. Закинувши голову іноді в прямо там неможливе положення, так лежали вони.

Цієї ночі я кілька годин стояв і дивився, як в іншому місці робітники здійснювали автогенне зварювання рейок, спочатку рейку перепилюють з двох боків у тому місці, де вона зіпсована, і виймають брусок, це завжди в місцях заклепування, потім вставляють інший брусок, заклепують і проводять зварювання. [Далі нерозбірливо].

Хороший робітник встигає за ніч (5–6–7 год. роботи) виконати 8–10 брусків, тобто зробити 16–20 різань. Новачок удвічі менше. Раніше це робили вручну. Освітлення вони теж отримують з дротів шляхом з’єднання їх з рейками за посередництвом грузильця зі шматка заліза.

Автогенне зварювання проводять теж електрикою, але для нього стоять спец. трамваї, в яких машини виробляють потрібну енергію. Яскраве світло осліплює людину. Під час отримання, коли відбувається сплавлювання рейки, робітник одягає щось наче як ящик з віконечками на голову і так спостерігає за своєю роботою. Серед робітників були і євреї, і росіяни. Взаємини між собою товариські. Начальник їхній більш знаючий, не командує, а радить. Працюють весело і пишаються успіхом. Характерно, що завжди було кілька людей, які спостерігали з цікавості за роботою. Робітники навіть здивувалися: «чого це ви спати не йдете?».

Зранку в садах міста можна було знайти багато цілком добре одягнутих людей, які спали або дрімали на лавках. Багато молоді зустрічалося на вулицях, що поверталася звідкись. Вночі були й веселі сценки, в одному будинку всю ніч співали і веселилися, двері були відчинені на вулицю, декотрі виходили. Було видно і молодь, що вешталася. В ін. місці сім’я росіян також веселилася всю ніч. Стояв стіл, повний усіляких страв. Це було з суботи на неділю.

(“Дневник 1928 года”, Дім князя Гагаріна 6, ч. 2 (2011), с. 57–59. Переклад з російської)

Ілюстрація: Пасаж в Одесі, 1928 р.


Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened if not on Access List)
(will be screened if not on Access List)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting