assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2025-02-02 08:47 am

Епізод 399: Микола Ніколаєв, 2 лютого 2015 року

Зі щоденника Миколи Ніколаєва (1965), українського військового письменника, у лютому 2015 р. – мешканця Бердичева, старшого лейтенанта Збройних сил України:

Мене поселили в гуртожитку військової кафедри на останньому поверсі п’ятиповерхового будинку, чотири з яких були заселені курсантами денної форми навчання, у досить затишній кімнаті на п’ять чоловік. Чотири місця вже були зайняті. Всі хлопці з Обухівського району, два молодих 24–27 років і двоє за 30. Нам вдалося знайти спільні цінності, завдяки чому ми виглядали монолітною командою.

Навчання складалося з прослуховування лекцій військової кафедри. Мені було цікаво все, а не тільки питання підвищення морально-психологічного стану особового складу (що мало бути моєю основною діяльністю згідно ВОСа), але й питання бойової і тактичної підготовки.

До навчання великої кількості мобілізованих курсантів були залучені не тільки штатні лектори кафедри, але й наймані фахівці, в основному по пара-медицині, юриспруденції та психології. Наймані лектори помітно відрізнялися від штатних – вільністю в критичних висловлюваннях на адресу бездарного командування генштабу...

Ми бажали отримати від викладачів кваліфікованих оцінок минулих трагедій: Волноваха, Іловайський котел і аналізу теперішніх подій на фронті. Цікавило все – від розгляду конкретних ситуацій, що склалися на рівні взводів, рот, батальйонів, – до варіантів їх рішень. На жаль, ми так і не дочекалися кваліфікованого аналізу помилок і, значить, не поповнили свій і без того мізерний багаж бойового досвіду. Армію продовжують учити досвідом минулої війни, а для України це – Друга світова!!!

Контингент слухачів підібрався строкатий, скажу чесно, очікувано строкатий, з урахуванням умов призовної кампанії.

У кімнаті напроти проживали офіцери запасу, з яких тільки один служив строкову і був кадровим військовим, але лави швидше за все покинув через непоєднуваність роботи і запоїв. Інші чотири його співмешканці з радістю поділяли його захоплення продукцією винзаводів, на заняттях їх практично ніхто не бачив, але перші дні вечорами вони намагалися влаштовувати п’яні виступи з метою самоствердитися серед курсантів, на кшталт алкобунтарів проти несправедливості навколишнього світу. Найстрашніше було те, що вся ця нікчемна метушня пофарбована в жовто-блакитні барви «тіпа-патріотизму» (наприклад, хитаючись від стіни до стіни, кричати: «Путин – ху...ло» та інші, усім відомі зразки сучасної народної творчості). Останньою краплею був крик «Слава Україні!» на вході до туалету, де в нас була курилка. Ледь не дійшло до бійки; на повірку виявилося, що так у них проявлявся страх перед невизначеністю, у яку ми всі зробимо крок через місяць...

(Микола Ніколаєв, Щоденник непрофесійного військового: літературний щоденник (Житомир: Вид. О. О. Євенок, 2023), с. 7–9)




Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened)
(will be screened)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting