assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2024-12-25 12:21 pm
Entry tags:

Епізод 360: Олександр Кониський, 25 грудня 1885 року

Зі щоденника Олександра Кониського (1836–1900), українського письменника, юриста, громадського діяча, у грудні 1885 р. – мешканця Києва, який перебував під слідством за звинуваченням у сепаратизмі:

Цілий тиждень ніяк не доб’юся, що ж діється з моєю справою? Икон[ников] каже: рукописи и книжки поїхали на експертизу до професорів університета (а яких питаю? – не каже). Л. питав в університеті: ні Флоринський, ні Соболевский нічого не получали... Питаю в Оз[ерецьковського]: як з експертизою? Каже: жодної експертизи не буде... З іншого кутка сьогодні відано мені, що, буцімто, Новицький радився з Рафальським про експертизу. Раф[альськи]й порадив не кликати з університету експертами нікого «бо між філологами нема там надежного» (отакої!!), а покликати з духовної академії Петрова і Малініна, вважаючи на те, що Петров давно вже в печаті («Киевлянин») оповів світу, що новітнє українське письменство – усе тхне соціалізмом, він, а за ним би то і Малінін підпишуть таку експертизу, яка відповідатиме бажанню Новицького і Рафальського».

Може й справді на те воно йде.

Характерну річ почув сьогодні: Київський голова Толлі (з греків) всякими неправдами придбав собі за 200 чи 300 т[исяч] історичне, добре відоме містечко Вишневець, що коштує певних 2 мільйони. Щоб продаж була затверджена, він видав ще на хабарі 200 т. і ставши власником Вишневця, запродав в цьому році якомусь англійському товариству одного лісу руб[лів] на 900 т. От як у нас купують з прилюдних торгів. Мабуть і самому Толлі стало ніяково від такої купівлі, щоб заспокоїти совість і спокутувати гріх, він жертвує 60 т. на будівлю в Києві нової церкви і 100 т. на дом Кирилла і Мефодія; тільки з такою умовою, аби старший в його роді – поки рід не переведеться – був за куратора того дому і вважався в чині генерала. Чи згодиться то на це уряд в Петербурзі?.. Але тут все характерно і відповідно сучасному стану російської суспільності!.. Бери – та ділись...

(запис передатовано відповідно до григоріанського календаря)

(Григорій Стариков, “Щоденник Олександра Кониського”, Записки Наукового товариства імені Шевченка 265, Праці Історично-філософської секції (Львів, 2013), с. 412–413)




Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened)
(will be screened)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting