assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2024-10-13 11:34 am

Епізод 287: Василь Ґренджа-Донський, 13 жовтня 1938 року

Зі щоденника Василя Ґренджі-Донського (1897–1974), українського поета, письменника, громадсько-політичного діяча, у жовтні 1938 р. – мешканця Ужгорода:

З Праги прийшла телеграма, що наш уряд займенований: три міністри і два державні секретарі. Прем’єр-міністром став Андрій Бродій, міністром внутрішніх справ д-р Едмунд Бачинський, міністром пошт і залізниць Юліян Ревай. Державними секретарями: дир. Августин Волошин і д-р Іван Пещак. Ще маємо й дальшого уповноваженого міністра, Фенцика, для впорядкування українсько-словацьких границь...

Ідемо вітати нову владу. На площі Корятовича будують широку трибуну. По наших інституціях українські прапори. Але багато й царських трикольорів... Приневолені ми їх терпіти.

Тому, що влада «дуалістична», мусить бути й paдioрепортаж українсько-русскій. Умовився я з Чепинцем (завзятий русотяп), що конферуватимемо по черзі. Цiкавий я, як це виrлядатиме.

Маршують гімназисти на площу під царським трикольором... Моя дочка іде сумно:

– Татку, мені соромно, що ми не маємо ні одного синьо-жовтого прапора... директор Сулінчак не дозволив.

Підходжу до професора д-pa Бірчака, «ґратулюю» йому до «синьо-жовтих» прапорів, які несе його гімназія... А він сердито відповідає:

– Іди від мене під три вітри! Радше б написав оду до Бродія... влада чей же!

Третя година, народу на площі Корятовича біля десятки тисяч. Наші зайняли місце на правій стороні і видно, що переважають. Пластуни, учні, молодь, селяни, навіть і з дуже далеких сіл. Сотні синьо-жовтих прапорів... По лівій стороні мадяронська кацапня і декілька москальських трикольорів.

Над нами загучали мотори літаків: один великий, тримоторовий, зелений, в цьому летять наші міністри, а в супроводі три малі військові аеропляни. Почулося на площі: «Слава!», літаки закрутили над містом, над самою площею і подалися в напрям аеродрому.

На трибуні монтують для нас мікрофон. Сваримось, хто має конферувати в радіо першим. Чепинець твердить, що він, бо прем’єр-міністер «русскій человєк», а я маю говорити хіба на яку третину... в мірі сили у владі.

На площі прийшло до першої сутички: бродіївці принесли свій зелений партійний прапор і хотіли застромити на головне місце трибуни. Це викликало в наших рядах великий протест і обурення. Мало що не порвали його на кусники.

Раптом на те «русскіе» помітили, що на правому крилі трибуни наш прапор більший, як їх і зараз притягли величезний, триметровий царський трикольор і хотіли помістити на самій середині. Це знов обурило наших і викликало гострі протести... Вдалося вирішити справу так, що замість прапорів, став один пластун з нашої сторони, а один скавт з їхнього боку, а прапори причепили ми на задній стіні трибуни; «поженили» їх...

Загучали авта і прибули міністри. Чепинець прискочив до мікрофону і почав говорити. Вже сім хвилин минає, а він ще все говорить і прийшлось мені силою його відтягнути. Я заледве промовляв три хвилини, то він мене почав пхати і просто відтягнув за рукав. Серед глядачів мусіло це викликати комічне вражіння, що я б’юся з кацапським «спікером», немов два горобці на смітнику. Коли прийшла знову черга на мене, то я, замість русотяпа Пещака законферував директора Волошина і він мав змогу ще говорити в радіо, випередивши Пещака, бо тридцять хвилин радіоавдиції вже скоро минало, так, що Пещака радіо-слухачі вже не почули. Це так обурило Чепинця, що він опісля поскаржився на мене Бродієві.

Та допустім міністрів до слова. Бродій говорив хвалькувато, по-дурному, неприготовано, з великою дозою мегаломанії. Його промова не була цікава і нікого не захопила. За те, як тільки виступив міністер Ревай, то залунало «Слава!» на цілу площу. Він мусів мати добрий настрій, бо почав промову словами:

– Дорогі українки й українці обох напрямів... – Це викликало загальний сміх. Під час його знаменитої промови величезна наша авдиторія скандувала: «Підкарпаття не дамо! Свою волю не дамо! Рідну Землю ні полякам, ні мадярам не дамо! Не дамо!»

Коли я законферував, що до мікрофону приступає батько нашого відродження, о. Авrустин Волошин, то оваціям і оплескам не було кінця. Чужосторонній глядач аж тут міг переконатися, як приймають «русскіе» своїх, а як приймаємо ми наших провідників. Але також міг побачити, що фактична сила є по нашому боці. Поза мадярами, жидами та кількома десятками мадярчуків і poдовитих москалів-еміґрантів, там жадних «русскіх» не було.

Після офіційного приняття ми замкненими рядами маршували до Народноrо Дому «Просвіти» і тут гарно розійшлись. По дорозі два наші студенти зірвали на «корзі» царський прапор і приволочили аж під Народний Дім. Тут дали одній бідній жінці... на онучі...

(Твори Василя Ґренджі-Донського, Т. VIII, Щастя і горе Карпатської України: щоденник (Вашінґтон: Видання Карпатського Союзу, Інк., 1987), с. 24–26)

Ілюстрація: міністр оборони Карпатської України Степан Клочурак і Августин Волошин. Хуст, 1939 р.



Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened)
(will be screened)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting