assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2024-08-17 09:44 am
Entry tags:

Епізод 230: Мічіхіко Хачія, 17 серпня 1945 року

Зі щоденника Мічіхіко Хачія (1903–1980), японського лікаря, у 1945 р. – директора Шпиталю працівників звязку в Хірошімі:

Ще один ясний день.

Я погано спав минулої ночі. Я непокоївся через Імператора і зізнаюся, що його благополуччя здавалося мені важливішим, ніж видовище поразки. Він став жертвою військової кліки, яка, зазнавши поразки, приготувалася звалити на його плечі всю відповідальність. Підступно і поступово військова група, яка робила вигляд, що дотримується вірності Імператорові, стала домінувати над усією країною.

Ім’я імператора використовували на доказ національної вірності і як засіб отримання влади задовго до того, як народ, що нічого не підозрював, зміг побачити результати. Зміцніла офіцерська верства, яка присвятила себе необачній браваді і чванству, навіть кадетів у військових школах привчали вірити, що вони мають вищість і належать до окремої верстви. Оманливо інфіковані відчуттям влади і роздутою гордістю, вони грубо затоптували всіх, хто нижчий за них. Молоді кадети, які щойно закінчили школу, ніколи не зверталися до рядового солдата інакше як до нижчої особи: «Ти», або «Чуєш, ти!»; і гідність людини як особистості ігнорувалася.

Якщо рядовий солдат намагався думати самостійно, його офіцер, швидше за все, лютів і нерідко завдавав йому фізичного насилля. Якщо висловлював заперечення, офіцери навіть кадетського рівня пихато відповідали: «Мої накази – це накази Імператора! Завжди пам’ятайте про це».

Таким чином, військовик добивався свого незалежно від того, правий він чи ні. Вищі офіцери у своїй владі ставали богоподібними. За такого режиму досягали вершин ті, хто найбільше хвалився, козиряв і погрожував, і з такого матеріалу творилися мізки генерального штабу. Здоровий глузд і обачність були невідомі. Наче дикі ведмеді, вони кидалися на всі боки, не знаючи реальності, доки їхня неконтрольована енергія не виснажувалася. Навіть тоді вони не здавалися і не дослухалися до резонів, щоб не втратити авторитет і свою підперту страхом репутацію.

Під таким ярмом найбільше страждали рядові солдати і народ, а разом з ними й Імператор. Інакше чому б Імператор був зобов’язаний оголошувати капітуляцію і брати на себе відповідальність за те, що спонсорувала військова група?

Я зробив обхід рано-вранці. Пані Йошіда ще була жива, але слабшала. Коли пан Ушіо спитав мене, що я думаю, у мене не вистачило сміливості сказати йому, і я вийшов з кімнати з відчуттям, ніби тікаю від друга.

На наше приємне здивування, зі щедрою партією гуманітарної допомоги прибув доктор Хіроші Морія, мій колишній однокласник, який працює в Токійському шпиталі працівників зв’язку. Майже тридцять років тому, коли я бачив його востаннє, він був президентом нашого класу в початковій школі.

«Як я радий бачити вас!» – вигукнув він. – «Ми в Токіо не знали, живий ви чи загинули. Єдине, що ми знали, це те, що Хірошіма повністю зруйнована. Доктор Хасеґава і доктор Мікі непокоїлися про вашу безпеку і будуть раді дізнатися, що ви живий. Я привіз деяке медичне приладдя», – після чого він відкрив один із пакунків, у якому були щипці, ножиці і гумові вироби.

У нього навіть був свій фотоапарат, і дізнавшись про мої рани, він запитав, чи може сфотографувати мене стоячи біля ліжка.

«Морія-сан, якщо військова поліція виявить, що ви фотографуєте в Хірошімі, у вас можуть бути проблеми», – попередив я, але доктора Морія це не злякало.

Після того, як він сфотографував мене без сорочки і штанів, він зробив низку знімків з вікон і, щоб зробити мені послугу, сфотографував наш персонал. Потім він пішов оглянути місто.

Я дізнався від доктора Морія, що ситуація в Токіо заспокоїлась. Щобільше, він повідомив мені, що Імператор провів трансляцію капітуляції з власної волі і з тієї причини, що він не хоче, аби нація далі страждала. Ця новина глибоко зворушила мене і повністю суперечила моїм попереднім припущенням.

Протягом дня прийшли кілька відвідувачів, але я не можу сказати, що вони принесли – новини чи чутки. Один розповів, що військового міністра переслідували якісь молоді офіцери, і він зрештою сховався в туалеті Імператорського палацу, де вчинив харакірі. Інший поінформував мене, що для обговорення умов капітуляції скликали Імперську раду, і військовий міністр намагався змусити Імператора відкликати прокламацію про капітуляції, Імператор відмовився на тій підставі, що він більше непокоїться про націю, ніж про себе чи армію.

Ближче до вечора я знову зробив обхід і виявив, що в кожного п’ятого чи шостого пацієнта розвинулись петехії, схожі на ті, що спостерігались у пані Йошіди. У деяких пацієнтів ці підшкірні крововиливи були великими, у інших – маленькими. Пацієнти з невеликими підшкірними крововиливами не звертали на них уваги, але ті, в кого були великі, питали мене, що це таке.

Невдовзі я виявив, що тенденція до підшкірних крововиливів була найбільшою у тих, хто перебував поблизу епіцентру вибуху, і в багатьох, хто, здавалось, не постраждав, тепер були петехії. Оскільки плями не свербіли і не боліли, я не міг пояснити їхню наявність.

Я розповів доктору Сасаді й пану Шіоті про свої знахідки після того, як повернувся до ліжка, і вони порадили мені глянути на себе. На моє велике полегшення, моя шкіра була чистою.

За вечерею я дізнався, що завтра до нас приїде група студенток з провінції, щоб допомагати нам. Також допомогу обіцяли санітарні загони, створені в сусідніх префектурах. Ще я дізнався, що люди стікаються до Хірошіми, щоб грабувати і збирати речі.

(Michihiko Hachiya, Hiroshima Diary. The Journal of a Japanese Physician. August 6 – September 30, 1945, translated and edited by Warner Wells (Chapel Hill: University of North Carolina Press, 1955), p. 88–90. Переклад з англійської)


Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened)
(will be screened)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting