paserbyp: (Default)
paserbyp ([personal profile] paserbyp) wrote in [personal profile] assassins_cloak 2025-04-19 02:56 pm (UTC)

Марія Струтинська (Навроцька) (1897–1984) ― письменниця, журналістка, громадська діячка, редакторка органу Союзу Українок «Українка» (1937–1939), співредакторка часопису «Наші дні» (1941–1942). З 1944 року жила в Філадельфії. Літературні псевдоніми: Віра Марська, М.Терен, М. С-ка, М. С. Авторка повісті «Буря над Львовом» (1944–1952), п’єси «Американка» (1977), збірки оповідань «Помилка д-ра Варецького» (1964), книжок спогадів «Далеке зблизька» (1975) і «Година в парку» (1964), численних нарисів, спогадів, есеїв, оповідань, які друкувалися в українських часописах в діаспорі.

А ще Марія Струтинська ― авторка низки цікавих есеївпро Івана Франка, людина, яка поруч із Петром Франком напровесні 1940 р. почала творити Музей письменника у Львові. Як згадувала перегодом сама Марія Струтинська, Музей тоді, крім директора Музею, сина Івана Франка, Петра, «мав трьох наукових робітників, двох екскурсоводів, секретарку та організатора, а потім і фотографа». «Не маючи великого, а то й ніякого досвіду в того роду праці, ми внесли туди наш піетизм до поета […]. П’ятнадцять місяців праці в будинку поета, в атмосфері його творчих зусиль і осягів, цей пієтизм тільки зміцнило й утривалило» (Марія Струтинська. Фрагменти із щоденника праці в літературно-мистецькому музеї Івана Франка у Львові (21 квітня до 27 липня 1940).

Нарис Марії Струтинської «Три тіні», який вперше побачив світ у часописі «Наші дні» (Краків). 1942. Травень. С. 7–8.

«Три тіні» Марії Струтинської ― це диптих про трьох жінок у житті Івана Франка. Перша частина диптиху ― «Бабуня Ольга» ― зворушливий спомин про Ольгу Рошкевич (Озаркевич) її внука Володимира Іванця, який, до слова, ненадовго пережив улюблену бабуню (Ольга Озаркевич відійшла в засвіти 1935 р., Володимир Іванець ― 1946 р.). Друга частина ― «Драматична зустріч» ― присвячена Целіні Журовській (Зиґмунтовській) й дружині поета Ользі Хоружинській (Франко), їхній такій несподіваній для обидвох зустрічі 1940 року в новостворюваному Музеї Івана Франка у Львові.

Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
(will be screened if not on Access List)
(will be screened if not on Access List)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting