assassins_cloak: (Default)
Плащ убивці ([personal profile] assassins_cloak) wrote2025-02-26 09:06 am

Епізод 423: Петро Апостол, 26 лютого 1726 року

Зі щоденника Петра Апостола (?–1758), українського державного діяча, майбутнього лубенського полковника, який у лютому 1726 р. перебував у Санкт-Петербурзі:

Карпо виїхав рано-вранці. Після його від’їзду подався дивитися екзекуцію, що відбувалася на тому боці ріки. Спочатку карали канчуками на ешафоті п’ятьох чоловік, потім парубка та дівку; по тому повісили слугу і відрубали голову панові, поручнику Безобразову, за те, що той наказав своєму слузі втопити ямщика, щоб заволодіти його конем, що коштував близько 14 р[ублів]; слуга учинив те. Після обіду у себе навідав бригадира Вельямінова, який приязно нас прийняв.

(запис передатовано відповідно до григоріанського календаря)

(Петро Апостол, “Щоденник з 1725–1727 років”, у Малі українські діярії XVII–XVIII століть, упорядник Валерій Шевчук (Київ: Кліо, 2015), с. 199)


paserbyp: (Default)

[personal profile] paserbyp 2025-02-26 03:11 pm (UTC)(link)
З юних літ виховувався в Санкт-Петербурзі під наглядом князя Олександра Меншикова, куди Петра взяли на прохання батька (а не заручником, як припускав О. Лазаревський). Д. Апостол називає Меншикова в листах патроном та добродієм і просить не бути суровим щодо манер сина, а «простие его поступки вменял бы ваше свѣтлѣйшество в поважное свое вибаченя, бо до волѣ извѣстно есть …, же при так высоких лицах и великих монархов дворах нѣгде не обриталися, только в отцовском дому до селѣ жизнь свою провадил».

Служив секретарем і виконував конфіденційні доручення.

Високоосвічена людина, володів латинською, французькою, німецькою, італійською, польською мовами.

Був одружений із Храповицькою, з якою мав трьох дітей:

Софія Апостол, дружина московського генерал-майора Петра Долгорукого;
Олена Апостол, дружина московського дворянина Муравйова;
Данило Апостол (1727 — після 1767), чоловік Марини Будлинської, небоги Гетьмана Кирила Розумовського. Останній Генеральний Хорунжий Гетьманщини.

Від батька отримав у володіння містечко Хомутець (нині село Миргородського району Полтавської області). Д. Апостол у 1754 році звів кам'яну Троїцьку церкву з дзвіницею. Також почав будувати великий родинний двоповерховий палац, який завершив його син.

Петро Апостол — автор «Щоденника» (травень 1725—травень 1727), написаного французькою мовою, який переклав і видав російською мовою Олександр Матвійович Лазаревський. «Щоденник» Апостола містить цінні відомості про політичні події в Російській імперії і є важливим джерелом для вивчення соціально-економічної історії пізньої Гетьманщини.
Edited 2025-02-26 15:12 (UTC)